Atbildes uz vebinārā “Dzīvokļu īpašniekiem: svarīgākais, kas Jums jāzina par mājokļa pārvaldīšanu” uzdotajiem jautājumiem
Jautājumu semināra laikā bija ļoti daudz, tāpēc atbildes uz tiem tiks sniegtas pakāpeniski! Ja neatradi atbildi uz savu jautājumu, droši piesakies jaunumiem un saņem ziņu e-pastā!
Kā pārvaldīt māju, ja citi īpašnieki negrib piedalīties pārvaldīšanas procesā un māja degradējas?
Dzīvokļa īpašniekam ir pienākums piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā. (Dzīvokļa īpašuma likuma 10.pants).
Ja dzīvokļa īpašnieks savus pienākumus nepilda, viņu var administratīvi sodīt, piemērojot naudas sodu līdz pat 560 euro.(Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 29.pants).
Mūsu māja ir uz cita īpašnieka zemes. Kad varēsim nopirkt zemi zem savas mājas? Kad sakārtos likumdošanu?
Likums "Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums", kurš pieņemts 2021.gada 25.novembrī, paredz dzīvokļu īpašniekiem tiesības izpirkt daudzdzīvokļu mājai piesaistīto zemi. Regulējums nosaka kārtību, kādā jāreģistrē izpērkamā zeme, kā jāaprēķina šīs zemes cena un kā daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem jāizmanto savas izpirkuma tiesības.
Likums ļauj daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem iegūt īpašumā izpērkamo zemi. Tam nebūs nepieciešama zemesgabala īpašnieka piekrišana. Dzīvokļu īpašnieku kopībai būs tiesības slēgt līgumu visu dzīvokļu īpašnieku vārdā, lai iegūtu finansējumu izpirkuma cenas samaksai. Ir paredzēts arī valsts atbalsts administratīvajām darbībām.
Vai Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) izmantošana būs bezmaksas pasākums, vai atkal kāds “dīrās ādu”?
Šobrīd Saeimā izskatāmajā likumprojektā “Dzīvokļu īpašuma likuma grozījumi” (Nr.1115/Lp13), kas paredz virkni būtisku grozījumu, t.sk. iespēju balsošanu veikt elektroniski, iesniegti priekšlikumi, ka informācija, kas būs nepieciešama kopības lēmumu pieņemšanai, tātad dzīvokļu īpašnieku identificējošie dati, kā arī dati par dzīvokļa īpašniekam piederošo dzīvokļa īpašuma atsevišķā īpašuma adresi un domājamām daļām un kadastra numuru Būvniecības informācijas sistēmā tiks nodrošināta bez maksas, izmantojot valsts informācijas sistēmas.
Interesē jautājums, kad māja ir uz cita īpašnieka zemes. Kad varēsim nopirkt zemi zem savas mājas? Kad sakārtos likumdošanu?
2021.gada 7.decembrī Saeima pieņēma likumu “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums”, nosakot, ka zemes izpirkšana sāksies 2023.gada 1.janvārī.
Likums dod iespēju daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem apvienot ēku ar zemi. Likums neuzliek ne pienākumu, ne obligātu prasību zemi izpirkt, taču lēmums par šās tiesības izmantošanu ir pieņemts, ja “par” nobalsos dzīvokļu īpašnieki, kam pieder vairāk nekā puse no visiem dzīvojamā mājā esošiem dzīvokļu īpašumiem. Lai zemi izpirktu, nav nepieciešama zemesgabala īpašnieka piekrišana. Valsts ir paredzējusi arī atbalstu.
Dalītā īpašuma problemātika skar ievērojamu skaitu nekustamo īpašumu īpašnieku valstī. Šobrīd dalītā īpašumā kopumā atrodas vairāk nekā 200 tūkstoši būvju, kas atrodas uz aptuveni 70 tūkstošiem zemju. No tām 3677 ir privatizētas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kurās atrodas 110 970 dzīvokļu.
Ko nozīmē dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju uzturēšanas darbi?
Ar dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un komunikāciju uzturēšanas darbiem saprot vairākas darbības: periodisku apsekošanu, tehnisko apkopi un kārtējo remontu visā mājas ekspluatācijas laikā, lai nepieļautu apdraudējuma iestāšanos.
Dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un inženiertīklu tehnisko apkopi, vizuālo apskati, tehnisko apsekošanu un bojājumu novēršanu nodrošina dzīvojamās mājas pārvaldītājs. Kārtību, kādā nodrošināmi uzturēšanas darbi, nosaka 2010.gada 28.septembra MK noteikumi 907 "Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajām prasībām" Vēršam uzmanību, ka no 2021.gada 1.novembra spēkā ir 2021.gada 15.jūnija Ministru kabineta noteikumi Nr. 384 “Būvju tehniskās apsekošanas būvnormatīvs LBN 405-21”, kas regulē jautājumus par būves periodisko tehnisko apsekošanu.