Pārvaldīšanas likuma grozījumi, kas “sakārto” kvalifikācijas pakāpes, tomēr nemaina prasības pārvaldnieku kvalifikācijai
Saeimā galīgā lasījumā 2023.gada 14.decembrī pieņēma Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma grozījumus, kas 2024.gada 12.janvārī stājas spēkā, kas atvieglos reģistrāciju Pārvaldnieku reģistrā tiem, kas pārvalda māju bez atbilstošas kvalifikācijas. Lai saņemtu piekļuvi BIS, turpmāk būs noteikti nepieciešams noslēgts dzīvojamo maju pārvaldīšanas līgums.Tomēr atvieglotajām prasībām ir vienīgi PAGAIDU raksturs, jo pārvaldītājiem nepieciešamās kvalifikācijas prasības NETIEK MAINĪTAS VAI ATCELTAS!
Šie likuma grozījumi ir mērķēti gan uz to, lai valsts varētu iegūt informāciju par pelēko zonu jeb “kopainu par situāciju valstī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanas jomā, kad dzīvojamo māju pārvalda, piemēram, bez atbilstošas profesionālās kvalifikācijas” (citāts no likuma grozījumu anotācjas), gan domājot par iedzīvotājiem – dzīvokļu īpašniekiem, lai tie varētu iegūt Mājas lietā sev nepieciešamo informāciju.
Vēršam uzmanību!
Jaunais “Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums”, ko drīzumā sāks izskatīt Saeimā, paredz stingrākas prasības pārvaldnieka kvalifikācijai, kas cita starpā nozīmē, ka turpmāk, neatkarīgi no mājas platības, mājas ilgtermiņa darba plānu drīkstēs sagatavot tikai persona, kura ieguvusi dzīvojamo māju pārvaldīšanai nepieciešamo vismaz ceturto (pēc jaunajām izmaiņām kvalifikācijas līmeņos) profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošu dokumentu.
“Pārvaldnieku izglītības iestāde” kā valsts akreditēta izglītības iestāde, kas ieguvusi tiesības realizēt profesionālās tālākizglītības programmu “Namu pārzinis” (ceturtais profesionālās kvalifikācijas līmenis) uz maksimālo termiņu (līdz 2029.gadam), piedāvā iespēju ikvienam iegūt kvalifikāciju 960 h jeb 7 mēnešu online mācību programmā (ceturtais kvalifikācijas līmenis un iegūtā profesija “Namu pārzinis”), lai varētu veikt mājas pārvaldīšanas darbības šādos gadījumos:
- īpašnieks, kurš pats pārvalda sev piederošu dzīvojamo māju;
- īpašnieks, kuru pilnvarojuši veikt pārvaldīšanas darbības citi dzīvojamās mājas īpašnieki uz Civillikumā noteiktajā kārtībā savstarpēji noslēgta līguma pamata;
- īpašnieku veidotas dzīvojamās mājas pārvaldīšanas sabiedrības vai biedrības darbinieks, kā arī pārvaldīšanas sabiedrības vai biedrības biedrs, kurš veic attiecīgo pārvaldīšanas darbību un pats ir dzīvojamās mājas īpašnieks.
Pēc mācību programmas “Namu pārzinis” pabeigšanas un profesionālās kvalifikācijas eksāmena nokārtošanas, tiks iegūts ceturtais profesionālās kvalifikācijas līmenis, taču nemainīsies piešķirtā kvalifikācija – “Namu pārzinis”.
Ceturtais profesionālās kvalifikācijas līmenis dod tiesības veikt dzīvojamās mājas pārvaldīšanu Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 13. panta otrās un trešās daļas izpratnē.
Vai esi pierakstījies Jaunumiem mūsu lapā?